Μπορούσια Ντόρτμουντ εναντίον Schalke 04 - Έκθεση αγώνα ποδοσφαίρου - 16 Μαΐου 2020 - ESPN

0 0

GermanyΗ Bundesliga έγινε το πρώτο μεγάλο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Ευρώπης που επέστρεψε κατά τη διάρκεια του πανδημία κορωναϊού το Σάββατο, με τη δεύτερη θέση Borussia Dortmund νικώντας πικρούς αντιπάλους Schalke 4-0 στο Ρεβιέδερμπι.

- Μεταδώστε νέα επεισόδια ESPN FC από Δευτέρα έως Παρασκευή στο ESPN +
- Ροή κάθε επεισόδιο των 30 για 30: Ποδόσφαιρο Ιστορίες στο ESPN +
- Σημειωματάριο: Ο σκύλος φύλαξης του Lloris, η αλήθεια για το Starlet Barca και Man Utd

Μέσα σε ασυνήθιστες σκηνές καθώς ο αγώνας έπαιζε πίσω από κλειστές πόρτες, και μετά από τον πρόεδρο της Βαυαρίας υπουργό Μάρκους Σόντερ είπε την παραμονή της επανεκκίνησης το πρωτάθλημα θα μπορούσε να ακυρωθεί Λόγω παραβιάσεων του πρωτοκόλλου, ο κόσμος του ποδοσφαίρου παρακολουθούσε αναμενόμενα καθώς τα παιχνίδια στη Γερμανία άρχισαν να τρέχουν.

Erling Haaland έδωσε στο Ντόρτμουντ το προβάδισμα στα 28 λεπτά πριν Ραφαέλ Γκερρέιρο διπλασίασε το πλεονέκτημα λίγο πριν από το ημίχρονο. Λίγο μετά την επανεκκίνηση, Κίνδυνος Thorgan έφτασε στο 3-0 για να αυξήσει περαιτέρω το πλεονέκτημα της γηπεδούχου ομάδας. Ο Guerreiro το έκανε 4-0 στα 63 λεπτά με ένα έξυπνο τελείωμα και κάθε φορά, οι παίκτες δεν γιορτάζονταν σε στενά γκρουπ, αντίθετα ακολουθούσαν την πολιτική που έθεσε η Γερμανική Ποδοσφαιρική Ένωση (DFL) για να ακολουθήσουν κοινωνικές αποστάσεις μετά τη βαθμολογία.

Ο Ντόρτμουντ ξεκίνησε την ημέρα με τέσσερις πόντους από τους πρωταθλητές Μπάγιερν Μονάχου, που παίζουν Union Berlin την Κυριακή, με United States'ανερχόμενο αστέρι Τζιοβάνι Ρέινα τραυματίστηκε κατά την προθέρμανση όταν ήταν έτοιμος για την πρώτη του εκκίνηση για το κλαμπ, και Τζάντον Σάντσο μόνο κατάλληλο για τον πάγκο.

Ο αντικαταστάτης του Reyna, Hazard, έβαλε στο αρχικό γκολ του αγώνα με ένα λεπτό σταυρό από τα δεξιά, το οποίο ο Haaland μετέτρεψε επιδέξια μετά από τον τερματοφύλακα Schalke Μάρκος Σούμπερτ για το 10ο γκολ του σε εννέα εμφανίσεις στην Μπουντεσλίγκα.

Συνέχισε το εξαιρετικά αξιοσημείωτο σκορ του Χάλαντ από την ένταξή του στο Ντόρτμουντ από την RB Σάλτσμπουργκ τον Ιανουάριο με το γκολ του Σαββάτου - το πρώτο στην Μπουντεσλίγκα από την επανεκκίνηση του - το 13ο του σε 12 αγώνες για τον σύλλογο.

Το δεύτερο του αγώνα του Ντόρτμουντ λίγο πριν από το ημίχρονο ήταν δώρο, καθώς το λάκτισμα του Σούμπερτ μπορούσε να βρει Τζούλιαν Μπράντ ο οποίος βρήκε το Guerreiro με 2-0.

Ο Σάλκε έπεσε από 4-0 στο ημίχρονο για να ισοπαλία 4-4 στο Ντόρτμουντ πριν από τρία χρόνια, αλλά δεν υπήρχε καμία επανάληψη αυτή τη φορά, με τον Hazard να σκοράρει το τρίτο του παιχνιδιού στα 48 λεπτά με άλλη βοήθεια από τον Μπράντ, αν και ο τερματοφύλακας Σούμπερτ έπρεπε να έχει έγινε καλύτερα. Το καλό φινίρισμα του Guerreiro βαθύτατα τη δυστυχία στο Schalke αμέσως μετά το σημάδι της ώρας, με τον Haaland να στρέφει τον πάροχο μετά από μια καλή ανταλλαγή πάσων.

Η Μπουντεσλίγκα είχε τεθεί σε αναστολή από τις 13 Μαρτίου και όλα τα παιχνίδια θα διεξαχθούν πίσω από κλειστές πόρτες, με την απαγόρευση των μαζικών συγκεντρώσεων στη Γερμανία έως και τουλάχιστον τον Αύγουστο. 31. Η γερμανική κυβέρνηση έδωσε στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο της χώρας ξεκάθαρο για να επιστρέψει στη δράση αφού το DFL κατέβαλε μεγάλες προσπάθειες για να παρουσιάσει ένα σχέδιο 51 σελίδων σχετικά με τον τρόπο παιχνιδιού σε ένα περιβάλλον χωρίς κίνδυνο.

Ο επικεφαλής της DFL Christian Seifert είπε ότι η Bundesliga παίζει " μιλάμε Με άλλα μεγάλα πρωταθλήματα σε όλη την Ευρώπη δεν έχουν ανακοινώσει επίσημη ημερομηνία για τις αντίστοιχες επανεκκινήσεις τους.